Windows’da Konsol Komutları ile Disk Silme(HDD,SSD,USB…)

Windows işletim sistemi yüklü cihazlarda konsol komutları ile depolama aygıtını(Hdd, ssd, usb…) tamamen silebilir ve cihazı kullanabilirsiniz.

Örneğin ben bir Linux kökenli kullandığım bir diski Windows 10’da biçimlendirmek istedim ama o da ne! Biçimlendirme formatından dolayı diski göremedim. Fakat cmd.exe içerisinde dos komutları ile bu işlemi gerçekleştirebildim. Bazı sabit disklerdeki partitionları windows’un kullanıcı arayüzünden silmek ya da müdahale etmek pek mümkün olmuyor. Sizde bu veya daha farklı bir sebepten dolayı bu işlemi gerçekleştirmek isteyebilirsiniz.  

 1. Başlat menüsünden cmd.exe’yi bulup yönetici olarak çalıştırın. (resim1)
 2. Açılan komut satırında diskpart yazıp Enter tuşuna basın.
 3. Cihazda kaç tane depolama aygıtı takılı göreceksiniz. Hdd,ssd, usb… burada “disk 0, disk 1, disk 2… şeklinde alt alta sıralanmış göreceksiniz.
 4. İçeriğini silmek istediğiniz diski seçin. Örneğin ben resimde 29 gb usb diski seçtim “select disk 1” komutu ile. Sizde istediğiniz disk numarasını seçiniz ve konsola “Select disk no” yazın ve Enter tuşuna basın.
 5. Ekranda “Disc x is now selected disk” yazısını göreceksiniz. Bu istediğiniz diski seçtiğiniz anlamına gelmektedir. Şimdi sıfırlama komutunu gireceğiz.(DİKKAT bu işlem geri alınamaz silinen dosyaları geri getirmezsiniz. Bu yüzden kurtarmak istediğiniz dosyaları öncesinde yedeklediğinizden emin olun.)
 6. Diski silmek için konsola clean yazın ve enter tuşuna basın.
 7. Diski sıfırlama işlemi bitti ama Windows’un görmesi için son bir işlem daha kaldı.
 8. Konsola exit yazarak komut penceresini kapatın. Komut satırı ile işimiz sona erdi.
 9. Başlat menüsümü tekrar açın ve “Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir” yazıp bulunan sonuca tıklayın.
 10. Açılan pencererede aşağıda disk0, disk 1… sıralandığını göreceksiniz. Orada az önce konsolda sildiğiniz diski bulun.(Sildiğiniz diski toplam GB alanından teyit edebilirsiniz.)
 11. Diske sağ tıklayın “Sürücü harfi ve yolu değiştir” seçin ve sürücü ata seçeneğini onaylayın.
 12. İşte bu kadar. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman “Bu bilgisayar” içerisinde diski göreceksiniz.

Not: Silme işlemi geri alınamaz. Önemli dosyalarınızı diskte olmasından emin olun. Hafıza kartı, hdd, ssd, usb… tüm depolama aygıtlarını sıfırlayabilirsiniz.

Check Also

Klavyede Özel Karakterleri Çıkartma(☻♥♦♣♠╝♂Ì …)

Klavyede gizli olan ve bazı tuşlar kombinasyonlarına basarak ortaya özel karakter çıkartıldığını biliyor musunuz? Her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir