Ana içeriğe atla

En Basit Yöntem! Takılı Disk İçindeki Dosyaları Silmek (HDD, SSD, USB uyumludur)

Windows işletim sistemi yüklü cihazlarda konsol komutları ile depolama aygıtını(Hdd, ssd, usb…) tamamen silebilir ve cihazı kullanabilirsiniz.

Örneğin ben bir Linux kökenli kullandığım bir diski Windows 10’da biçimlendirmek istedim ama o da ne! Biçimlendirme formatından dolayı diski göremedim. Fakat cmd.exe içerisinde dos komutları ile bu işlemi gerçekleştirebildim. Bazı sabit disklerdeki partitionları Windows’un kullanıcı arayüzünden silmek ya da müdahale etmek pek mümkün olmuyor. Sizde bu veya daha farklı bir sebepten dolayı bu işlemi gerçekleştirmek isteyebilirsiniz.  

 1. Başlat menüsünden cmd.exe’yi bulup yönetici olarak çalıştırın.

 2. Açılan komut satırında diskpart yazıp Enter tuşuna basın.
 3. Cihazda kaç tane depolama aygıtı takılı göreceksiniz. Hdd,ssd, usb… burada “disk 0, disk 1, disk 2… şeklinde alt alta sıralanmış göreceksiniz.
 4. İçeriğini silmek istediğiniz diski seçin. Örneğin ben resimde 29 gb usb diski seçtim “select disk 1” komutu ile. Sizde istediğiniz disk numarasını seçiniz ve konsola “Select disk no” yazın ve Enter tuşuna basın.
 5. Ekranda “Disc x is now selected disk” yazısını göreceksiniz. Bu istediğiniz diski seçtiğiniz anlamına gelmektedir. Şimdi sıfırlama komutunu gireceğiz.(DİKKAT bu işlem geri alınamaz silinen dosyaları geri getirmezsiniz. Bu yüzden kurtarmak istediğiniz dosyaları öncesinde yedeklediğinizden emin olun.)
 6. Diski silmek için konsola clean yazın ve enter tuşuna basın.

 7. Diski sıfırlama işlemi bitti ama Windows’un görmesi için son bir işlem daha kaldı.
 8. Konsola exit yazarak komut penceresini kapatın. Komut satırı ile işimiz sona erdi.
 9. Başlat menüsümü tekrar açın ve “Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir” yazıp bulunan sonuca tıklayın.

 10. Açılan pencererede aşağıda disk0, disk 1… sıralandığını göreceksiniz. Orada az önce konsolda sildiğiniz diski bulun.(Sildiğiniz diski toplam GB alanından teyit edebilirsiniz.)
 11. Diske sağ tıklayın “Sürücü harfi ve yolu değiştir” seçin ve sürücü ata seçeneğini onaylayın.

 12. İşte bu kadar. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman “Bu bilgisayar” içerisinde diski göreceksiniz.

Not: Silme işlemi geri alınamaz. Önemli dosyalarınızı diskte olmasından emin olun. Hafıza kartı, hdd, ssd, usb… tüm depolama aygıtlarını sıfırlayabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wordpress Domain Değiştirme SQL kodları

Wordpress sitenizin domain değişikliği oldukça basit.İlk olarak Ftp üzerinden dosya yedeğinizi sunucuya yükleyin. Ardından phpmyadmin üzerinden mysql veritabanını upload ettikten sonra veritabanı adına tıklayın. sql menüsüne tıklayın açılan pencerede içerisinde bu kodları çalıştırın. Domain isimlerini kendi site isminize göre değiştirmeyi unutmayın. UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, 'http://www.eskialanadi.com', 'http://www.yenialanadi.com') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl'; UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, 'http://www.eskialanadi.com','http://www.yenialanadi.com'); UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://www.eskialanadi.com', 'http://www.yenialanadi.com');

9 Adımda Mobil Oyun Yapın

1. Fikir Bulma: İyi bir mobil oyun yapmak için öncelikle bir fikir bulmanız gerekiyor. Bu fikirler oyun dünyasından veya günlük hayattan olabilir. Önemli olan oyunun ilgi çekici, eğlenceli ve yenilikçi olmasıdır. Örneğin günlük hayatınızda gördüğünüz veyaşadığınız bir konuyu senaryolaştırmaya çalışmaktan başlayabilirsiniz. 2. Araştırma: Fikirlerinizi geliştirirken piyasada benzer oyunlar olup olmadığını araştırmalısınız. Bu, oyunu yaparken karşılaşabileceğiniz sorunları önlemenize veya oyunu daha da geliştirmenize yardımcı olacaktır. 3. Platform Seçimi: Mobil oyun yaparken, hangi platformu seçeceğinize karar vermeniz gerekiyor. iOS, Android veya hem iOS hem de Android için mi olacak? Karar vermeden önce her platformun avantajları ve dezavantajları hakkında araştırma yapmalısınız. 4. Oyun Motoru: Mobil oyun geliştirmek için bir oyun motoru seçmeniz gerekiyor. Oyun motorları size arayüz, animasyon, fizik motoru, öğe yönetimi ve kullanıcı arayüzü gibi birçok özelliği sağlayacaktır. Un

Mount & Blade: Warband: A World of Ice and Fire(Game of Thrones) mod Türkçe Yama

Mount & Blade: Warband a mod olarak çıkan  A World of Ice and Fire’ın Türkçe yama dosyası ve kurulum rehberi mevcuttur. Sevilen oyun modlarından  A World of Ice and Fire çıktığı 2017 den beri oldukça popüler durumda. Yıllar geçse de oyuna olan ilgi eksilmiş değil. Türkçe yaması ile oyun zevkini arttırmak isteyenler için güzel haberlerimiz var. Oyunun son sürümüne uyumlu Türkçe yama nihayet geliştirici tarafından yayınlandı. Yama geliştiricisi oyunun 8.2 sürümüne uyumluluk belirtmiştir. Teşekkür Modun Türkçe yama çevirisini gerçekleştirip biz oyunseverlere sunan Dh forum üyesi Gothic40 ‘a teşekkür ediyoruz. Kendisinin emekleri sayesinde biz oyunseverler oyunu anlayarak oynayabileceğiz tekrardan. Türkçe Yamanın Kurulumu A World of Ice and Fire modunun türkçe yamasını kurmadan önce bilgisayarınızda Winrar veya Winzip programlarından birisi kurulu olmalıdır. Eğer kurulu değilse buraya tıklayarak Winrar programın kurulumu tamamlayın. Oyun açıksa öncekle sonlandırın ve aşağıdaki indirme